Ezberi Kim Bozacak?

Ezberi Kim Bozacak?

Ezberi kim bozacak?

Herkes  satış ve kar üzerine ahkam keserken  kimse para kazanmaktan söz etmiyorsa birinin acilen bu ezberi bozması gerekiyor.

Vergi beyannamesi odaklı muhasebe geleneğimizin içimize sızarak kılcal damarlarımızda dolaştığı bir ortamda , kafamızı işgal eden bir ezberle işlerimizi yönetmeye çalışıyoruz..  Yıllardır bilinç altımıza her vesile ile kazınmakta olan bu ezber şu:  “Kar etmek esastır”.

Karın değil nakitin esas olduğu gerçeği ise, vergi ödeme zamanı gelip çattığında çok kısa bir süre “kalk borusu” etkisi yaratıyor.  Vergi ödendikten sonra ikinci takside kadar her şey yine eski tas eski hamam.  Aynı çıngar ortaklara kar payı ödenme zamanı da kopuyor.  Vergisini ödemek ve kar payı dağıtmak için bankadan kredi alan şirketler büyük çoğunlukta.

Nakitin esas olduğu gerçeğine rağmen, ezbere tempo tutan akademisyenler ile kuruş arayan maliyecilerin arasında  bu ezberin ebediyete kadar sürdürülmesi konusunda sanki gizli bir dayanışma var.

Bu dayanışmaya meydan okuyarak ezberi önce üst yönetim bozacak, daha doğrusu bozmaya mahkum.  Hep bir ağızdan “esas olan para kazanmaktır” diye dosta düşmana ilan edecekler.  Para kazanmanın peşine birlikte düşecekler.  Her vesile ile para kazanma ölçüsüne ödün vermeden odaklanarak şirkette  “para kazanma kültürü” oluşturmaya çalışacaklar.

Teknik ifade ile “nakit akımını” baş tacı edecekler.  Nakit yaratmayan hiçbir işe—müşteri / ürün / proje / yatırım—yüz vermeyecekler. Üst yönetimin net mesajı “para kazanmak” olursa raporlarda nakit giriş ve çıkışları da haliyle hak ettiği yeri alacak. Nakite itibar edilirse geleceğin bilançoları da radara girecek.  Yönetim gelir tablosu körlüğünden kurtulacak.   (Bu arada üst yönetim primleri de kardan çözlüp nakite bağlanacak ki kararlar nakte odaklansın)

Ezberi bozanlar diyecekler ki: Geçmişte ne yaptığımızı anlatmayın, bize gelecekte para kazandıracak senaryolardan söz edin. Para kazanabilmek için nasıl bir senaryo kurgulamalıyız?  İlerde neler meydana gelirse  para kazanmamızı riske sokar?  Hangi strateji uyarınca göz göre para kaybetmeye razı olmalıyız?…..

Ezberi bozmaya acaba ilk kim cesaret edebilecek?