Dilenci el açacağına QR kodu açıyor…biz hala excelle bütçe yapmaya çalışıyoruz.

Dilenci el açacağına QR kodu açıyor…biz hala excelle bütçe yapmaya çalışıyoruz.

Çindeki dilenciler elden  para almak yerine, sadakaların cep telefonlarından gösterdikleri QR kodlarına yatırılmasını istiyormuş 🙂  http://www.cnnturk.com/yasam/qr-kodla-dileniyorlar?page=1

Teknolojinin nimetlerine  dilenciler de kucak açmaya başladıysa, şirketlerimizin teknolojiye daha da hızlı uyum sağlamaları gerekmez mi? Haberlere bakılırsa Endüstri 4.0, Dijitalleşme, Big Data, İş Zekası vb. rüzgarları çoktan esmeye başladı. Çoğunluğu yabancı şirketler mantar gibi çoğalmakta olan  seminerlerde sunum üzerine sunum yaparak,  bu konularda şirketlerimizin “çağı yakalamakta oldukları” izlenimini yayıyorlar.

Lüks otellerin toplantı salonlarında tartışılan bu güncel konulardan acaba şirketin mali işler/muhasebe bölümlerinde gece yarılarına kadar e-faturalarla beyanname düzenlemeye çalışanların haberi var mı?   Devletin kayıt dışını kontroll altına alarak vergi gelirlerini artırma amaçı e-fatura uygulamasından sonra, e-irsaliye uygulamasını da başlatarak kıskacı kapatacağı biliniyor.  Yönetime işe yarar bilgi derleyecek olanlar,  gece yarılarına kadar devlete çalışmaya devam edecekler gibi görünüyor.  Bu durumda yönetimin bilgi ihtiyacı ERP den mi karşılanacak?

Geleneksel muhasebenin yerini hızla çağdaş ERP  programları alıyor.  Muhasebenin parçalı ve diğeriyle ilişkisi olmayan işlemlerini, tek sistem halinde, bütünleşik olarak çalıştıran ERP ler yönetimin istediği bilgileri üretebiliyor mu?  Geçmişte olmuş bitmiş ne kadar olay varsa bunların bilgileri  en ince ayrıntısına kadar ERP den elde ediliyor. Üsküdar’ı geçen atlıların nal çivisinin markası bile ERP den okunabiliyor.

Ama gelecekte başka atlılar gelecek mi? At sayısı yeterli olacak mı?  Üsküdar yerine Meriç’i mi geçecekler?… Bu bilgiler gelecekle ilgili olduğu için ERP burada işe yaramıyor, çünkü bu bilgiler sadece yöneticilerin kafasında saklı.  ERP gelecekle baş edemediği için Excel devreye alınıyor.  Şirketin gelecekle ilgili bütçe ve planlama işleri Excel üzerinde yapılıyor. Excelin de bu işler için yetersiz kaldığı malum.  Bunu kullananlar da biliyor.  Ama en başta, “bedava sirke baldan tatlı” geldiği için ısrarla Excel’den medet ummaya devam ediliyor.

Çindeki dilencinin QR kodu ile dilendiği gerçeği,  gelecekle ilgili hesaplamaların Excel dışında aranması gerektiğinin bir tetikleyicisi olabilir mi?  Çok mu iyimserim?